Більшість проголосувала за скасування "сухого закону", але село, як і раніше залишилося в "зоні тверезості".
Село Мосар вирішили ще на рік залишити в "зоні тверезості" - до січня 2011 року в сільському магазині як і раніше неможливо буде купити не те що горілки, але навіть і пива. У зоні тверезості село Мосар опинилося в серпні 2009 року. Саме тоді, за ініціативою місцевого ксьондза Юозаса Бульки, сільвиконком прийняв рішення в якості експерименту заборонити на півроку продавати в сільському магазині алкоголь. 9 січня цього року священик пішов з життя, а сільвиконком вирішив продовжити дію рішення щодо "зони тверезості". Правда, не всі селяни були згодні з такою мірою. Про це Єврорадіо розповіла лікар місцевого фельдшерсько-акушерського пункту Світлана.
Фельдшер Світлана: "Хтось хотів, щоб знову повернулося все до того, як було раніше, хтось - щоб залишалося так, як є. Збирали підписи - і 100 з лишнім підписів за те, щоб повернути алкогольні напої в магазин. І тільки 20 підписів за те, щоб залишити так, як є зараз. Розбіжності були, але дійшли до одної думки.
Інша справа, чи змінилося щось за час дії "сухого закону" в окремо взятому селі. За словами лікарки, певні успіхи є: хтось кинув пити взагалі, хтось став менше вживати алкоголю. Але є й такі, які як пили, так і п'ють як і раніше.
Сама Світлана приїхала до Мосара за розподілом кілька років тому. Каже, місця дуже гарні, люди приємні, але влаштувати особисте життя з кимсь із місцевих хлопців не доводиться.
Фельдшер Світлана: "Якщо тут залишитися і вибрати собі чоловіка, то не вибереш. Ви поживіть тут із тиждень - подивіться, яка тут "зона тверезості"! Дуже цікаво іноді буває подивитися, як люди на велосипедах, на конях, хто на чому завгодно, затарюються по два ящики вина відразу і - вперед! Таке паломництво до магазину".
Мова йде про сусіднє село - Луцьк-Мосарске, в трьох кілометрах від "тверезого" Мосара. Там як і раніше в магазині продають все, що душі завгодно. Ось тільки від такого "паломництва", каже Світлана, недалеко до біди.
Фельдшер Світлана: "Я ж знаю, як вони п'ють: купили в магазині, випили півпляшки і вперед. Це в них як заправка. Він взяв пляшку вина, випив по дорозі і впав. А раптом якийсь лихач? Будь ласка - аварія. Або п'яний на велосипеді. Це поки що тихо і без аварій".
І поскаржилася, що дуже часто доводиться "лікувати" тих, хто не розрахував сили під час походу до сусіднього села.
Фельдшер Світлана: "звертаються потім, коли важке "похмілля", погано. У когось тиск, якщо більш літня людина. Або травми".
Як лікар, Світлана за те, щоб люди не зловживали алкоголем. Але, каже, бувають ситуації, коли потрібно зустріти гостей пляшкою гарного вина, а купити його ніде. Та хоч і випити пляшку пива після роботи!
Фельдшер Світлана: "Я молода, і може, я хочу після роботи пива попити?! Я думаю, що це цілком нормально. І треба когось просити, щоб привезли. А це зайві витрати хоча б на те, щоб зателефонувати. А то, може, і за дорогу заплатити. Загалом, це порушення прав людини".
Згоден з тим, що ситуація ця не зовсім нормальна, і голова Удєловського сільвиконкому Віктор Карман, під юрисдикцію якого входить село Мосар.
Віктор Карман: "Ми живі люди - мало які гості приїздили, ще хтось. Без цього не обходиться: коли пляшку хорошого вина купити, пригостити кого. А так - приїздять гості і кажеш: "Їдь зі своїм". - "А у вас що там?" - "А у нас зона тверезості". - "Ну, так у вас там зовсім!
Але не лише відсутністю алкоголю в магазинах відрізняється Мосар від сусідніх сіл. Кілька років тому тут закрили клуб. І молоді доводиться на танці їздити за 8 кілометрів. Зараз, говорить голова сільвиконкому Віктор Карман, клуб збираються відкривати заново.
Віктор Карман: "Що стосується цієї зони: створити тільки для того, щоб створити? І все? Потрібно, щоб робота під це була відповідна. Потрібно, щоб якісь заходи під це були, або програма спеціальна відділом ідеологічної роботи повинна бути підготовлена, саме по цій зоні тверезості. Якісь зустрічі з цікавими людьми. З культури якісь питання щоб працювали - у нас же клуб закритий. Будемо йти назустріч людям і відкривати клуб. Щоб молодь могла відпочивати і ми якісь заходи провести.
За словами голови сільвиконкому, у районного керівництва була ідея поширити досвід Мосара не тільки на сусідні села, а й сусідні сільради. Але, каже, поки що від цієї ідеї відмовилися. Більше того: дивись, і з мосарських магазинів знімуть ембарго на поставки алкоголю.
Віктор Карман: "Будемо дивитися по обстановці: якщо дійсно там нормальне буде становище з п'янками, з порушеннями громадського порядку, будемо знімати. У зв'язку з тим, що обстановка покращилася".
А в кінці розмови і лікарка, і голова сільвиконкому погодилися з тим, що забороною нічого не досягнеш. Це зараз охочі випити можуть з'їздити за пляшкою в сусіднє село. Коли ж заборонять торгувати алкоголем і там, то почнуть гнати самогон. І не допоможе дільничний - який поки що з підпільною торгівлею справляється.
Дмитро Лукашук, Європейське радіо для Білорусі
Взято з http://news.tut.by/society/166170.html